Strona główna Aktualności "OD ZIARENKA DO BOCHENKA"

"OD ZIARENKA DO BOCHENKA"

Pieczenie chleba w polskiej tradycji zawsze wiązało się z niezwykłym aktem, trudnym zadaniem oraz ciężką pracą. Chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. Ludzie wierzyli, że chleb jest Bożym darem i daje zdrowie, dostatek, szczęście i spokojne życie. Obecnie chleb, mimo tego, że bardzo istotny jest w naszej kulturze, nie jest otaczany tak wielkim szacunkiem. To właśnie dlatego ostatni, marcowy tydzień upłynął w grupach VI i IX pod znakiem chleba. Realizowany pojekt edukacyjny miał na celu przede wszystkim wzbudzanie szacunku do chleba oraz pracy ludzkiej. Każdego dnia wychowankowie najstarszych grup podejmowali różnorodne aktywności. Poznali rodzaje chleba oraz zbóż, z których powstaje. Korzystali z zasobów interaktywnych w celu wzbogacenia wiedzy na temat etapów powstawania pieczywa i pracy ludzi za nie odpowiedzialnych. Ponadto udali się na wycieczkę do pleszewskiego muzeum piekarnictwa, gdzie poznali historię chleba i samodzielnie wypiekali smaczne bułki. Dzieci także wykazały się kreatywnością, umiejętnością współpracy podczas tworzenia lapbooków, a także zdolnościami plastycznymi i wokalnymi. Wspomniany tydzień udowodnił, że dzieci mają niesamowitą wiedzę, są ciekawe świata, dbają o realizację powierzonych im zadań, są odpowiedzialne i sumienne. Efekty działań realizowanych w ramach projektu można podziwiać na przedszkolnym i szkolnym korytarzu. Koordynatorami działań były: p. Sandra Krell, p. Katarzyna Strugarek oraz p. Anna Wawrzyniak.