Strona główna Grupa „PLASTUSIE" 07.05.2020 DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

07.05.2020 DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

1. Zabawy matematyczne – jak co czwartek czas na doskonalenie kompetencji matematycznych. „Plastusie” w tym tygodniu dowiadujecie się nie tylko ciekawych rzeczy na temat dbania o środowisko, ale przede wszystkim nabieracie nawyków segregowania śmieci – pamiętajcie od nas wszystkich zależeć będzie jak w przyszłości, będzie wyglądała nasza Planeta i czy miło nam będzie na niej mieszkać. Dlatego do działa! Jeśli zaczęliście już segregować śmieci to możecie przy okazji doskonalić umiejętności matematyczne, oto kilka propozycji zabaw:

-"Segregujemy śmieci" - zabawa matematyczna mająca za zadanie doskonalenie umiejętności  klasyfikacji jakościowej, przeliczania, porównywania liczebności zbiorów: Rodzic umieszcza na środku pokoju różne przedmioty np. kapsle, zakrętki od butelek, plastikowe butelki, słoiki, makulaturę – przedmiotów nie musi być bardzo dużo wystarczy kilka. Dziecko segreguje śmieci (liczmany), układając je na poszczególne kupki (papier, plastik, szkło). Przelicza przedmioty i wskazuje, których jest najwięcej, a których najmniej. Zamiast przedmiotów – można wyciąć gotowe ikony śmieci do recyklingu ZAŁĄCZNIK .
- "Co tu nie pasuje?" - zabawa doskonaląca umiejętność wykluczania ze zbioru. Rodzic przygotowuje kartki, na których rozkłada po kilka liczmanów np. 3 plastikowe butelki + gazeta, 4 nakrętki  + słoik, 2 kartoniki + 1 butelka plastikowa, 5 nakrętek + puszka. Dziecko wskazuje na każdej kartce przedmiot, który nie pasuje do pozostałych. Oczywiście są to przykładowe przedmioty bo tematyką tego tygodnia jest dbanie o naszą planetę, ale liczmanami może być to co mamy pod ręka, np. 4 kredki + gumka itp.
- "Zakręcamy – odkręcamy" – zabawa mająca za zadanie rozwój motoryki małej, koncentracje uwagi. Jest to również doskonałe ćwiczenie na cierpliwość naszych dzieci. Do zabawy potrzebujemy butelkę plastikową i nakrętkę, najlepiej kilka różnych nakrętek. Zadaniem dziecka po pierwsze będzie dopasowanie nakrętki do butelki, następnie zakręcenie i odkręcenie jej. Jeśli macie różne butelki i różne nakrętki zabawa będzie ciekawsza.
- "Przekładanie nakrętek" – pamiętacie „Plastusie” zadanie ze szczypcami i przekładanie „pisanek” dokładanie takie zadanie możecie wykonać z nakrętkami za pomocą szczypiec lub łyżki. Przekładajcie nakrętki z jednego pojemnika do drugiego możecie przy okazji posegregować nakrętki według koloru lub wielkości.
- "Powtórz wzór" – rodzic układa pewien wzór, schemat kolorystyczny zadaniem dziecka jest go odwzorować. Rozpocznijcie od 3-4 elementów, przechodząc do coraz bardziej skomplikowanych wzorów.
- "Przedłuż wzór" (rytmy) - podobnie jak w poprzedniej zabawie rodzic układa ciąg nakrętek wg. określonego przez siebie schematu, zadaniem dziecka jest odkryć schemat i przedłużyć powstały wzór.
- "Układanie wzorów" -  na koniec z nakrętek dziecko może układać dowolne wzory lub znane mu cyfry, a także poznane figury geometryczne.

1. „LabiryntKARTA PRACY – znajdź drogę plastikowej butelki, makulatury i szkła do odpowiedniego pojemnika. Kolory ułatwią Ci znalezienie drogi.  Karta pracy mająca na celu utrwalenie wcześniej zdobytej wiedzy, doskonalenie umiejętności logicznego myślenia oraz rozwijanie spostrzegawczości.

*** Dla chętnych dodatkowe zadanie ***KARTA PRACY  - odszukaj na obrazku papierowy przedmiot i pokoloruj go na niebiesko.