Strona główna Grupa „PLASTUSIE" 11.05.2020 TAJEMNICE KSIĄŻEK

11.05.2020 TAJEMNICE KSIĄŻEK

Witajcie kochani. Zaczynamy kolejny tydzień w naszym zdalnym nauczaniu. Wiemy że jest wam teraz trudno skupić się na tym co wam chcemy przekazać… słońce za oknem, jazda na rowerze bo już wiem, że niektórzy z was nauczyli się jeździć na dwóch kołach gratulacje brawo. Jednak zachęcamy do udziału w zajęciach. Dziś zaczynamy przygodę z książkami. Dowiecie się jak powstają papier, książki, które tak lubicie.  Codziennie w przedszkolu czytaliśmy różne bajki. W domu rodzice też wam czytają wiec warto dowiedzieć się skąd one się biorą. Celem zajęć w tym tygodniu będzie kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat, poszerzanie wiedzy na temat powstawania książek i papieru, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozwijanie zainteresowania czytaniem książek.

Na początek zagadka związana z tematem.
Co to jest?
Gdy chcesz stworzyć obrazek nowy, taki piękny, kolorowy. Będzie ci potrzebna ona, najlepsza będzie biała, ale może być i czerwona. Na niej namalujesz lub narysujesz, co tylko chcesz, a potem możesz wyciąć każdą narysowaną rzecz. (kartka papieru)
Czyta ją mama, czyta i tata często w obrazki jest bogata. Dużo liter na każdej stronie, są historie o królu na tronie. Są też wiersze rymowane, najlepiej, gdy przez babcię czytane. (książka)
 Zanim zaczniesz czytać książkę, najpierw, gdy ją bierzesz w rączkę, patrzysz, co jest z tyłu, co jest z przodu, czy jest tam rysunek samochodu? Jest i taka, co przedstawia niedźwiadka, to właśnie jest… (okładka)
Myślę że zagadki rozwiązane poprawnie.

Krótka przerwa… poszukaj książkę obojętnie jaką. Zabawa Ciepło – zimno. Znacie prawda? Niech rodzic schowa książkę a wy policzcie w tym czasie do 10. Odwracamy się i szukamy a rodzic słowami ciepło lub zimno was doprowadzi do książki. Możecie się zamienić i teraz wy schowajcie książkę.
Teraz bardzo ważna sprawa. Kilka zasad korzystania z książek

Poprosimy rodziców aby porozmawiali z dzieckiem na temat książek. Przykładowe pytania.
czy wiesz jak powstaje papier i książka? (ZAŁĄCZNIK - jak powstaje papier
Z czego powstaje papier?
Dlaczego trzeba dbać o książki?
Czego nie należy robić z książką?
Co robimy zanim zaczniemy czytać książkę?

Propozycja dla was oczywiście dla chętnych… skoro już wiecie jak powstaje papier i książka może ktoś z was w domowych warunkach sam spróbuje stworzyć własną książkę z obrazkami narysowanymi  i po skończeniu opowiecie rodzicom o czym jest wasza książka.

Karta pracy KARTA PRACY

***Dla chętnych ZADANIE