Strona główna Grupa „PLASTUSIE" 03.06.2020 DZIEŃ DZIECKA

03.06.2020 DZIEŃ DZIECKA

1. Posłuchajcie piosenki – przypomnijcie sobie jaki macie prawa.

1. „Mam swoje prawa ale również obowiązki” – rozmowa uświadamiająca dziecku, że istnieje równowaga między prawami i obowiązkami. Rodzic zwraca uwagę na to iż każde dziecko ma swoje prawa, ale także obowiązki wobec siebie i innych (jeśli mam prawo do szacunku, to mam obowiązek szanować innych). Krótkie omówienie praw i obowiązków z dzieckiem - prawa są nierozłączne z obowiązkami.
- Prawo do posiadania rodziny – obowiązek kochania i szanowania rodziców
- Prawo do opieki medycznej – obowiązek dbania o zdrowie i pełnej akceptacji dzieci niepełnosprawnych
- Prawo do wypowiedzi – obowiązek wysłuchania innych i akceptowania odmiennego zdania
- Prawo do nauki – obowiązek uczenia się i rozwijania swoich zdolności
- Prawo do godności i szacunku - obowiązek szanowania siebie i innych
- Prawo do życia i rozwoju – obowiązek akceptowania tempa rozwoju innych dzieci.
- Prawo do ochrony przed dyskryminacją – obowiązek akceptowania odmienności innych.
- Prawo do wypowiedzi, wolności myśli, sumienia i wyznania – uznawanie prawa innych do posiadania odmiennego niż moje zdania i swobodnego wyrażania go.
- Prawo do ochrony przed agresją i zaniedbaniem – nie stosowanie przemocy , agresji wobec innych.
- Prawo do ochrony prywatności - obowiązek szanowania prywatności innych
- Prawo do nauki – obowiązek sumiennej nauki i rozwijania swoich zdolności
- Prawo dziecka niepełnosprawnego – obowiązek pełnej akceptacji dzieci niepełnosprawnych.

1. Praca plastyczna – dzieci mają swoje prawa, obowiązki, ale też i przyjemności… Pogoda co prawda nas nie rozpieszcza, więc dla tych, którzy w tym roku jeszcze nie mieli okazji zjeść lodów: „Lody” – praca plastyczna. Przykładowa praca w galerii.
Potrzebujecie: kolorowe kartki, płatki kosmetyczne, farby lub pisaki, nożyczki, klej, brokat (niekoniecznie).
Zaczynamy od wycięcia wafelka – możecie na nim narysować linie przecinające się w ten sposób otrzymacie strukturę jaka jest na wafelku, malujecie lub kolorujecie pisakami płatki (koniecznie w kolorach smaków, które uwielbiacie jeść), przyklejamy wafelek i kulki lodowe – możecie swoje lody posypać posypką :)