Ostrów WielkopolskiBIPPrzedszkole Państwowe Nr 14
Strona główna Grupa „PLASTUSIE" 15.06 2020 ZWIERZĘTA DUŻE I MAŁE

15.06 2020 ZWIERZĘTA DUŻE I MAŁE

Witajcie Plastusie! Zaczynamy kolejne przygody… W tym tygodniu poszerzycie swoją wiedzę na temat dzikich zwierząt, żyjących w Polsce. Dowiecie się gdzie można je spotkać.

Cele dzisiejszych zajęć: poszerzanie wiedzy o dzikich zwierzętach żyjących w Polsce; rozwijanie umiejętności wskazywania cech różniących zwierzęta (większy – mniejszy) oraz cech wspólnych (wygląd, środowisko życia, pożywienie), rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i logicznego myślenia.

Dzisiejsze zadanie polega na tym aby wysłuchać tego co przeczytają wam rodzice. Wszystkie te informację dotyczą dzikich zwierząt. Po wysłuchaniu każdego opisu spróbujcie odnaleźć na zdjęciach zwierzę o którym jest mowa i oczywiście kilka pytań dla was co zapamiętaliście.
Niedźwiedź brunatny – drapieżny ssak. Jego sierść ma kolor ciemnobrązowy. Można go spotkać w polskich górach (głównie w Bieszczadach i Tatrach). Niedźwiedzie to bardzo duże zwierzęta o grubej szyi i nieco wydłużonej głowie. Żywią się najchętniej rybami.
Żmija zygzakowata – gatunek węża jadowitego. Ciało ma zazwyczaj w kolorze ciemnozielonym lub brązowym, na grzbiecie nieco ciemniejszy „zygzak”. Można ją spotkać na obrzeżach lasów i podmokłych łąkach. Żywi się małymi zwierzętami: kretami, żabami, gryzoniami.
Wilk szary – drapieżny ssak. Wilki są podobne do średniej wielkości psów, np. owczarków niemieckich, ich sierść składa się z kilku rodzajów białych i szarych włosów. Żywią się innymi zwierzętami. Można je spotkać w polskich lasach, najwięcej ich jest w górach (Karpatach).
Dzik – duży ssak. Wyglądem przypomina dużą świnię domową, jego skóra jest pokryta szorstkimi włosami (czyli szczeciną) w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. Dziki występują w całej Polsce, najmniej jest ich w górach. Są wszystkożerne, najczęściej jedzą: żołędzie, grzyby i inne rośliny.
Sarna – ssak parzystokopytny. Można ją spotkać w całej Polsce, zamieszkuje głównie lasy liściaste, ale niektóre sarny przystosowały się również do mieszkania na polach, łąkach, nawet w pobliżu dużych miast. Sarna jest zwierzęciem średniej wielkości, ma smukłe ciało i wysokie nogi. Kolor jej sierści zmienia się w zależności od pory roku: latem jest czerwonobrązowa, zimą – siwobrązowa. Żywi się trawami, ziołami, grzybami, owocami leśnymi.
 Łoś – największy ze ssaków kopytnych, ma duże rozłożyste poroże. Można go spotkać w wielu parkach narodowych w Polsce, lubi mokre podłoża, np. bagna. Żywi się roślinami.
Bielik zwyczajny – duży ptak drapieżny, błędnie nazywany orłem. Można go zobaczyć w różnych miejscach naszego kraju, głównie przy zbiornikach wodnych (rzekach, jeziorach), bo bieliki żywią się rybami

Pytania do tekstu:
- Jakie zwierzęta zostały wymienione?
- Które zwierzę ma sierść koloru brązowego i można go spotkać w polskich górach?
- Co to za zwierzę, które jest podobne do psów?
- Co to za zwierzę, które przypomina dużą domową świnię?
Zabawa ruchowa – dzikie zwierzęta – zadaniem dzieci jest naśladowanie dzikich zwierząt tego jak chodzą jaki wydają dźwięk. Rodzic wymienia wybrane zwierzę a dziecko naśladuje.

Karta pracy na dziś nr 43 Przed wykonaniem pracy należy porozmawiać z dzieckiem na temat tego jak poruszają się różne zwierzęta (pełzają, latają, biegają na czterech nogach)

Dla chętnych niespodzianka. Jeśli ktoś ma ochotę dowiedzieć coś więcej na temat zwierząt leśnych zapraszamy na film  


***Dla chętnych  kolorowanka KOLOROWANKA