Strona główna Grupa „PLASTUSIE" ZABAWA W KODOWANIE - listopad

ZABAWA W KODOWANIE - listopad

Zabawę w kodowanie rozpoczęliśmy dwa miesiące temu, wtedy to dzieci zaczęły swoją przygodę  od kolorowych kubeczków, z którymi do tej pory się nie rozstajemy i dodajemy coraz to nowe kolory. Nasza przygoda trwa i przyszedł czas na użycie podczas kodowania maty, którą otrzymaliśmy od pani dyrektor, aby rozwijać umiejętności dzieci i stopniowo utrudniać poziom kodowania. Z matą pracujemy od miesiąca i dzieci zdążyły już na tyle ją opanować, że wspólnie odkodowujemy obrazki. Mata jest nieodłącznym elementem naszych codziennych zajęć dydaktycznych. A dzieci z każdym dniem lepiej rozumieją jak koduje się na macie. Zaczeliśmy od ułożenia sudoku na macie z kolorowych kubeczków, aby dzieci oswoiły się z mata i poznały jej zasady. Do tej pory udało nam się odkodować miedzy innymi: serduszko, jabłko, flagę Polski, cyfrę trzy a to jeszcze nie koniec. Możliwości jakie daje nam mata do kodowania są nieograniczone i przygotowują nas do jeszcze większych wyzwań. W tym miesiącu jednak nie pracowaliśmy tylko z matą - kodowaliśmy również w inny sposób. Układaliśmy wieże z kolorowych kubeczków. Zaczęliśmy od typowej karty pracy z wieżą do odwzorowania. Zadanie polegało na ustawieniu przestrzennej wieży z kubków na podstawie rysunku. Zadanie trudniejsze polegało na wzbogaceniu wieży o dodatkowy kolor - kod. Dzieci patrząc na symbole graficzne miały zamienić kolory kubeczków, nie zmieniając wyglądu wieży. Zadanie choć z pozoru proste przysporzyło, większości dzieci nie lada wyzwanie. Zadanie to miało na celu między innymi doskonalenie logicznego myśleniu, a także kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, bo ułożenie kubeczków jeden na drugim wbrew pozorom nie jest łatwe. I tak nam minął kolejny miesiąc kodowania kolejny, ale nie ostatni – dzieci bardzo dużo się uczą, ale też mają przy tym sporą frajdę i satysfakcje kiedy wykonają powierzone im zadanie.