Strona główna Grupa „PLASTUSIE" ZDALNA NAUKA 04.05.2021 POLSKIE SYMBOLE I MIASTA

ZDALNA NAUKA 04.05.2021 POLSKIE SYMBOLE I MIASTA

Temat kompleksowy: POLSKA MÓJ DOM
Temat dnia: POLSKIE SYMBOLE NARODOWE, MIASTA POLSKI

1. Praca z wierszem. Dzieci słuchają uważnie wiersza (może uda im się go nauczyć na pamięć).

„Katechizm polskiego dziecka”
Władysław Bełza
 – Kto ty jesteś? – Polak mały.
– Jaki znak twój? – Orzeł biały.
 – Gdzie ty mieszkasz? – Między swemi.
 – W jakim kraju? – W polskiej ziemi.
 – Czym ta ziemia? – Mą ojczyzną.
 – Czym zdobyta? – Krwią i blizną.
 – Czy ją kochasz? – Kocham szczerze.
 – A w co wierzysz? – W Polskę wierzę.
 – Czym ty dla niej? – Wdzięczne dziecię.
 – Coś jej winien? – Oddać życie

2. Rodzic zadaje dziecku pytania:
- O czym jest wiersz?
- O jakich symbolach była mowa w wierszy?
- Kto to jest Polak?
- Kim jest patriota?

3. „Narodowy quiz” – zabawa dydaktyczna sprawdzająca wiedzę dzieci na temat symboli narodowych. Dziecko klaszcze jeśli zdanie czytane przez rodzica jest prawdziwe lub klepie w dywan jeśli zdanie jest fałszywe. (Jest to krótkie wprowadzenie do tygodnia, dzieci na pewno poradzą sobie z tym zadaniem, ponieważ w ramach programu „Uczymy dzieci promować” wykonaliśmy zadanie 12 „Poznajemy Polskę” i przypomnieliśmy sobie symbole, stolicę Polski, oraz mówiliśmy o największych miastach).
 – Moją ojczyzną jest Polska.
 – Godłem Polski jest orzeł w koronie.
 – Godło to biało – czerwony materiał.
 – Flaga Polski składa się z dwóch kolorów: czerwonego u góry, białego na dole.
 – Poznań to nasza stolica.

4. „Palcem po mapie” – zabawa z mapą, pytamy dziecka jak na mapie zaznaczone są miasta? Jakie zna polskie miasto? Warto zapytać przy tym zadani w jakim mieście mieszkamy! Ważne, aby dziecko znało również swój adres zamieszkania. Odszukajcie na mapie takie miasta jak:
- Ostrów Wielkopolski, Zakopane, Kraków, Warszawa, Poznań, Toruń, Gdańsk, Wrocław, Łódź (prezentujemy ilustracje).

5. Karty pracy - zadania w książkach nadrobimy z dziećmi po powrocie do przedszkola, jako alternatywe umieszczam matematyczne karty pracy. Nie muszą ich Państwo drukować wystarczy, że dziecko pokaże, powie jaki powinien być wynik, rytm.
KARTA PRACY 1 pdf.
KARTA PRACY 2 pdf.