Strona główna Grupa "BIEDRONKI" 05.05.2020 r.

05.05.2020 r.

Dzień dobry Kochani!

Liczę, że jesteście wszyscy wyspani. Czeka nas dzisiaj troszkę pracy. A jakiej? Jesteście ciekawi? Dzisiaj będziemy robić własne instrumenty muzyczne. Pomyślcie jaki instrument najbardziej lubicie, co chcecie zrobić. Pozwólcie rozwinąć się Waszej wyobraźni.  Przygotujcie wszystkie potrzebne materiały i do dzieła. A efekty Waszej pracy warto utrwalić na zdjęciach – będzie co wspominać.

By praca lepiej „szła” w tle można włączyć muzykę, piosenki.

Temat na dziś: Robimy instrumenty.

ZADANIE DO WYKONANIA:

- 1- Wykonać z dostępnych w domu materiałów dowolny instrument muzyczny i go pięknie  ozdobić.

- 2- Zamienić się w muzyka i zagrać na instrumencie.  Jakie dźwięki wydaje ten instrument? Wysokie czy niskie? Głośne czy ciche?

PRZYKŁADOWE INSTRUMENTY JAKIE MOŻNA WYKONAĆ W DOMU:

--1—Gitara z pudełka po chusteczkach higienicznych (lub mleku)

Materiały:

- pudełko po chusteczkach higienicznych lub mleku z wyciętą po środku dziurą (na pudło rezonansowe),

- kawałek tektury (na gryf),

- 5 gumek recepturek lub kawałków sznurka (na struny),

- ozdoby, np. papier kolorowy, bibuła,

- kredki, klej, taśma klejąca, nożyczki.

--2—Marakasy z małych butelek i rolkach po ręczniku papierowym

Materiały:

- 2 małe plastikowe butelki (suche w środku i na zewnątrz),

- 2 nakrętki od butelek,

- 2 rolki po ręczniku papierowym,

- coś do wsypania do butelek (np., koraliki, guziczki, co mamy „pod ręką))

- mocna taśma klejąca,

- klej, nożyczki, materiały do ozdobienia butelek, np.: bibuła, kawałki papieru.

Do butelek nasypać coś co mamy „pod ręką”, nie za dużo. Zakręcić nakrętkami. Rolkę po ręczniku papierowym nałożyć na szyjkę butelki. Jeśli rolka jest za wąska to w jednym końcu można ponacinać ją wzdłuż  - tak aby utworzyć paseczki. I wówczas  tymi paseczkami spróbować nasunąć ją na szyjkę butelki.

Przymocować rolkę do szyjki butelki za pomocą taśmy. Oto powstała rączka naszego marakasu.  Z drugą butelką uczynić tak samo.

Gotowe marakasy ozdabiamy według własnego pomysłu.

I jak się udało tworzenie własnych instrumentów? Teraz spróbujcie na nich zagrać.

PRZYKŁADOWE PIOSENKI DO POSŁUCHANIA W TRAKCIE WYKONYWANIA INSTRMENTU:

- „Piosenka o instrumentach”, Tęczowe Nutki -  https://www.youtube.com/watch?v=2mODTjHMM1s

- „Wesołe instrumenty”, Jolanta Kucharczyk - https://www.youtube.com/watch?v=cD9ueu5w9EY

Cele na dziś:

- rozwijanie kreatywności dzieci podczas tworzenia własnych instrumentów muzycznych z codziennych przedmiotów,

- zachęcanie dzieci do świadomej obserwacji świata,

- rozwijanie motoryki małej,

- doskonalenie umiejętności zagospodarowania przestrzeni wokół siebie.

Życzymy wszystkiego dobrego, dużo zabawy i uśmiechu.