Dzień dobry „Biedroneczki” oraz Rodzice

Zapraszamy dzisiaj do zabaw muzycznych. Przygotujcie dostępne w domu instrumenty lub przedmioty, które mogą je zastąpić (np. kubeczek, butelka z wodą, drewniane przybory kuchenne, klocki, itp.). Możliwości jest dużo. Do tego coś czym można instrumenty przykryć, np. kocyk.  Kiedy wszystko gotowe można rozpoczynać.  A potem potańczyć. Miłej zabawy!

A na zakończenie dla chętnych mała niespodzianka – bajka J

Temat na dziś: „Gramy na instrumentach!”

ZADANIA DO WYKONANIA:

Rozpoznać po dotyku instrumenty (lub przedmioty, które mogą służyć jako instrumenty) i podać ich nazwy. Przeliczyć zdobyte instrumenty.

Zagrać na nich, rozpoznać po dźwięku co to jest.

Potańczyć do piosenki „Trzech muzyków z kontrabasem” oraz odpowiedzieć na pytania związane z piosenką.

-1- ZABAWA „CO TO ZA INSTRUMENT”?

Przybory:

- instrumenty muzyczne lub przedmioty codziennego użytku, na których można grać,

- coś do przykrycia, np. kocyk.

Układamy wraz z dzieckiem przedmioty, instrumenty na dywanie. Przyglądamy im się dobrze. Następnie zmieniamy kolejność ułożenia instrumentów. Zakrywamy przedmioty kocykiem. Ustalamy kolejność: kto pierwszy, kto drugi, trzeci, itd.  włoży rękę pod kocyk i po dotyku rozpozna nasz instrument.

Uczestnicy kolejno wkładają rękę pod kocyk, rozpoznają po dotyku jeden przedmiot/instrument. Jeśli jest dobra odpowiedź – przedmiot jest ich. Odkładają go obok siebie. A jak zła – przedmiot/instrument nadal zostaje pod kocykiem.

Zabawa kończy się w momencie kiedy wszystkie przedmioty/instrumenty zostaną rozpoznane i będę miały swoich „właścicieli”.

Teraz przeliczmy kto ma więcej instrumentów.

-2- ZABAWA „GRAMY NA INSTRUMENTACH”

Przybory:

- odgadnięte w poprzedniej zabawie instrumenty/przedmioty.

Mając przy sobie odgadnięte w poprzedniej zabawie instrumenty możemy pobawić się w muzyków.

Każdy zawodnik ustawia przed sobą zdobyte instrumenty.

Jeden uczestnik jest „muzykiem”. Pozostali uczestnicy zamykają oczy i nie podpatrują. „Muzyk” gra na jednym swoim instrumencie/przedmiocie. Który z zawodników z zamkniętymi oczami odgadnie nazwę instrumentu, na którym było grane – przybija „piątkę” muzykowi.

Teraz zmiana „muzyków” i uczestników zamykających oczy.

Dla utrudnienie „muzyk” może zagrać najpierw na jednym, potem na drugim swoim instrumencie. I wówczas uczestnicy podają nazwy obu instrumentów, na których było grane.

-3- ZABAWA RUCHOWA DO PIOSENKI „TRZECH MUZYKÓW Z KONTRABASEM”

Zapraszamy do zabawy tanecznej przy piosence „Trzech muzyków z kontrabasem”. Włączamy muzykę i tańczymy najpierw według inwencji własnej a następnie zgodnie ze wskazówkami usłyszanymi w piosence (np. robimy kółeczko i się kręcimy, zatrzymujemy się na hasło „STOP”, kręcimy się coraz szybciej).

Kiedy już się zmęczymy porozmawiajmy o piosence:

- Ilu muzyków grało na instrumentach? (TRZECH)

- Gdzie grali muzykanci? (POD LASEM)

- Co zrobili muzycy jak się zmęczyli grą na instrumentach? (ZAWOŁALI „STOP!”, OGŁOSILI PRZERWĘ)

- Jakie zwierzęta wirowały w kółeczku? (PTASZKI)

- Co sądzisz o nastroju w piosence? Był wesoły czy smutny?

- A ty co myślisz o piosence? Podobała się czy nie?

- Piosenka: „Trzech muzyków z kontrabasem”, Śpiewające Brzdące:

Cele na dziś:

-  rozwijanie poczucia rytmu,

- doskonalenie reakcji na przerwę w muzyce, zmianę tempa,

- ćwiczenie koncentracji, uwagi,

- doskonalenie wypowiedzi na określony temat,

- ćwiczenie  zmysłu dotyku oraz słuchu,

- rozwijanie pojęć matematycznych.

BAJKA DLA MAŁYCH MUZYKÓW: - dla chętnych

Dla wszystkich Dzieci i ich Rodziców w nagrodę za tak wspaniałe muzykowanie przewidziana została mała niespodzianka. Ciekawe kto pamięta jak nazywają się te instrumenty i jakie dźwięki one wydają? A może zagracie razem, tak „na niby” lub  „na prawdziwo” na instrumentach wraz z postaciami?

- Bajka o Śwince Peppie:  „Świnka Peppa - Instrumenty muzyczne”      https://www.youtube.com/watch?v=m4f4S0vPU8w

Życzymy miłego, wesołe dnia.