Ostrów WielkopolskiBIPPrzedszkole Państwowe Nr 14
Strona główna Grupa "BIEDRONKI" 23.06.2020 r.

23.06.2020 r.

Dzień dobry Biedroneczki

 

W dzisiejszym dniu będziemy kontynuować naszą wycieczkę po górach. Zapytacie zapewne jak to zrobimy skoro nie wychodzimy z domu. Użyjemy naszej wyobraźni, kilku materiałów plastycznych i sami zrobimy góry!  

 

 

Temat dnia: Moje góry – praca techniczna

 

 

ZADANIE NA DZIŚ:

 

--1—Wykonanie pracy technicznej „Moje góry”.

Można przy tym zapytać dzieci jaki kształt mają góry oraz jakie figury geometryczne  rozróżniają w używanych przedmiotach (np. wytłaczanka – prostokąt, dziury służące do zamknięcia – kwadrat, wystające środkowe części wytłaczanki – trójkąt, stożek,  itp.).  

 

Potrzebne materiały:

- pusta tekturowa wytłaczanka po jajkach (najlepiej ta zamykana. A jeśli nie mamy to ta duża – jednowarstwowa – wówczas wycinamy z niej fragment. Potrzebne będą tylko stożki z zakładkami od dołu do przyklejenia),

- ewentualnie kawałek kartonu lub sztywnej tektury (jeśli nie mamy zamykanej wytłaczanki to na niej nakleimy stożki. A tekturę malujemy farbą – albo tworzymy trawę albo śnieg, można domalować dodatkowe elementy, np. kwiaty, zwierzęta, wodę, itp. Tektura może posłużyć również jako „polana” i na niej można nakleić gotową pracę z wytłaczanki),

- farby,

- pędzelki, woda,

- nożyczki,

- klej,

- gazety/ulotki – do ochrony powierzchni przed pomalowaniem.

 

Wykonanie:

- Wytłaczankę po jajkach przecinamy w miejscu zamykania (powstaną dwie części: ta płaska górna (w środku będzie malowana) i ta dolna ze stożkami  „górami”  do wycięcia).

-  Z dolnej części wytłaczanki (tam gdzie się wkłada jajka) wycinamy istniejące stożki z zachowaniem na dole „zakładek”, dzięki którym przykleimy je do podłoża.

- Górną odciętą część wytłaczanki malujemy w środku. Na górze można namalować niebo, słońce, chmury. Na szerokiej ścianie wytłaczanki domalowujemy góry. Dół wytłaczanki malujemy tak aby powstała trawa lub śnieg. Czekamy aż wyschnie.  

- Wycięte stożki to będą nasze góry, które nakleimy na trawę/śnieg, która jest namalowana na odciętej części wytłaczanki.

- Stożki malujemy farbami. Mogą to być góry zimą bądź wiosną, latem. Kolory od szarego, białego przez zielony. Wszystko zależy od Waszej kreatywności. Czekamy aż wyschną.

- Kiedy stożki „góry” wyschną naklejamy je na przygotowaną wcześniej „trawę”. Pozostawione przy wycinaniu zakładki smarujemy klejem i dociskamy do „trawy”.  

 

GOTOWE!

 

- P. S. Jeśli chcemy to naszą pracę możemy dodatkowo nakleić na tekturę/ karton i  go jeszcze ozdobić. Można dokleić dodatkowe góry, dorysować kwiaty, jezioro, zwierzęta. Powstanie nam wówczas górska polana. Pomysłów jest dużo.

 

 

Zadowoleni z Waszego dzieła? Myślimy, że tak