Strona główna Grupa "MOTYLKI" RELIGIA 12.05 - WTOREK

RELIGIA 12.05 - WTOREK

Dzień dobry.

Cieszę się, że znów się spotykamy.

Na dzisiejszej katechezie poznamy miejsca i sytuacje, w których wykonuje się znak krzyża oraz poznamy znaki i symbole religijne.

Na początku zapraszam Was do wysłuchania opowiadania.

Tego dnia od rana padał deszcz i za oknem było szaro i pochmurno. Julka nie chciała iść do przedszkola. Wiedziała, że tata idzie do pracy, a mama będzie opiekować się Zuzią. I było jej smutno, że musi się z nimi rozstać. Mama tłumaczyła córce, że to tylko kilka godzin i szybko minie. A po powrocie będzie na nią czekał pyszny deser. Julki to jednak nie przekonało. Nadal była smutna.

-Mamo, tato, a czy kiedy jestem w przedszkolu, to pamiętacie o mnie? Nie zapominacie mnie odebrać z przedszkola? – zapytała niespodziewanie.

-Oczywiście, że pamiętamy. Myślimy o tobie, bo bardzo Cię kochamy – zapewniała mama.

-Ale przecież gdy jestem w przedszkolu, to mnie nie widzicie! – powiedziała Julka.

Jak nie widzę swojego misia, to czasem o nim zapominam. Muszę go potem nawet szukać.

-Córeczko, nawet gdy Cię nie widzimy, to Cię kochamy. Myślimy o Tobie! – zapewniał tata.

A mama zaczęła tłumaczyć.

-Gdy jestem w domu widzę twoje zabawki, piorę twoje ubrania, układam twoje książki, a na ścianie widzę twoje zdjęcia. To wszystko przypomina mi, że jesteś w przedszkolu i zaraz patrzę na zegarek żeby się nie spóźnić z odebraniem Ciebie po zajęciach.

-Ja w swoim portfelu mam zdjęcie mamy, Karola, twoje i małej Zuzi. Gdy otwieram portfel i widzę te fotografie, to myślę o was. Dziękuję Bogu, że was mam. Proszę, aby Aniołowie Stróżowie opiekowali się wami – dodał ciepło tata.

-Aha!  - Julka aż ze zdziwienia otworzyła usta słysząc odpowiedzi rodziców. Z ciekawości też obejrzała fotografie w portfelu taty.

-A czy ja mogę do przedszkola zabrać wasze zdjęcia – spytała.

-Po co? – równocześnie zapytali rodzice ze zdumieniem.

-Pomogą mi o was pamiętać – odpowiedziała Julka. Będę mogła na was popatrzeć, gdy zrobi mi się smutno.

Kiedy patrzymy lub pomagamy swoim rodzicom, opiekunom, dziadkom, pokazujemy jak bardzo ich kochamy.

Gdy patrzymy na znak krzyża, przypominamy sobie, że Jezus bardzo nas kocha i pragnie, żebyśmy mogli być przyjaciółmi i dziećmi Boga.

Spróbujmy teraz starannie uczynić znak krzyża.

-Jakie słowa wymawiamy, czyniąc ten znak?

(W imię Ojca i Syna i Ducha świętego)

-Gdzie spotykamy krzyż?

Krzyże spotykamy w różnych miejscach. W domach, przy drodze, w kościołach, w szkole, w przedszkolu, w zakładach pracy, na cmentarzach.

Znak krzyża wykonujemy podczas modlitwy, przed i po jedzeniu, udając się w podróż, gdy przechodzimy obok krzyży, kościołów. Krojąc bochenek chleba.

Kiedy wzrok na krzyż kieruję, miłość do Jezusa czuję.

W naszych domach na ścianach wieszamy krzyże i obrazy przedstawiające Jezusa, Matkę Bożą, świętych, Anioła Stróża.

Poproście swoich rodziców, aby wam pokazali jeszcze inne przedmioty pomagające w modlitwie np. Pismo święte, medalik, różaniec, książeczkę do nabożeństwa, świece.

A teraz zapraszam Was do wysłuchania dwóch piosenek.

Spróbujcie się jednej z nich nauczyć.

Piosenka: „W imię Ojca i Syna i Ducha świętego” https://www.youtube.com/watch?v=8u8gq4mWBcI

Piosenka: „ Jestem mały jak palec” https://www.youtube.com/watch?v=AlBDaPt-FYM

Do zobaczenia w czwartek