Strona główna Grupa "MOTYLKI" SZTUKA LUDOWA - REALIZACJA PROGRAMU ''ZABAWA ZE SZTUKĄ''

SZTUKA LUDOWA - REALIZACJA PROGRAMU ''ZABAWA ZE SZTUKĄ''

SZTUKA LUDOWA - REALIZACJA  PROGRAMU ''ZABAWA ZE SZTUKĄ''
12 października 2022r. grupa „Motylki” uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Przedszkolaki dowiedziały się, co to jest muzeum,  w jakim celu chroni się zabytki i gromadzi eksponaty muzealne. Poznały  znaczenie takich wyrazów jak: zabytek, galeria, wystawa, dzieło sztuki. W ciekawy sposób poznały historię naszego regionu. Podczas lekcji muzealnej poświęconej archeologii zapoznały się z przedhistorycznym dziedzictwem Ostrowa. Dzieci zapoznały się z pojęciem archeologii, poznały zabytki archeologiczne, które próbowały nazwać i odgadnąć ich przeznaczenie. Lekcji towarzyszyły warsztaty – przy pomocy dawnej najprostszej techniki dzieci lepiły gliniane formy inspirowane obejrzanymi zabytkami.
Na zakończenie wizyty dzieci miały okazję zobaczyć ekspozycje pod hasłem: „W kuchni babuni”, fragment  codziennego życia gospodyni domowej sprzed niespełna stu lat.  Zobaczyły miedzy innymi typowe dla tamtych lat meble, naczynia i sprzęty, a także poznały wielofunkcyjność pomieszczenia w którym koncentrowało się życie rodziny.
Pobyt w Muzeum dał dzieciom bezpośredni kontakt ze sztuką stanowi niezwykłą lekcję, która na długo zostanie w pamięci małych przedszkolaków.
Opr. Ewa G.