Strona główna Grupa "ŚWIERSZCZE" 13.04.2021 r.

13.04.2021 r.

Dzień dobry!

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy filmem o roślinach uprawnych. Słuchajcie uważnie.

Dowiedzieliście się, jakie są rośliny zbożowe, okopowe, oleiste i włókniste. A teraz poproszę Was, żebyście przedstawili na kartce papieru, jak sobie wybraną roślinę wyobrażacie. Ale... żeby nie było za łatwo. Zrobicie to z figur geometrycznych. Zastanówcie się, jaką roślinę chcecie stworzyć i jakie figury geometryczne będą Wam do tego potrzebne. Poproście rodziców o pomoc, oczywiście możecie wszystko sami zrobić, ale zdaję sobie sprawę, że to zadanie łatwe nie jest. Możecie poprosić rodziców lub starsze rodzeństwo, żeby narysowali Wam np. 3 długie prostokąty, 3 koła i 10 trójkątów (policzcie sami, ile czego potrzebujecie) i powycinajcie je sami, a następnie stwórzcie z tych figur swoją roślinę. Pięciolatki dodatkowo wykonują KP3.39b (na odwrocie) - wyjaśnienie w nagraniu.

Zadanie było długie i zapewne męczące, dlatego teraz się poruszamy. Ubierzcie strój do ćwiczeń i do dzieła.
- "Noszenie wody"- bierzecie kij od miotły/mopa i wkładacie go między łopatki. Dzieci naśladują pracę rolnika, który nosi wodę ze studni: sylwetka wyprostowana, patrzymy przed siebie. Wspinamy się na palce i opadamy na całe stopy x5. Idziemy na piętach (1 okrążenie) i na palcach (1 okrążenie).
- "Taczki" (dla rodzeństwa) - dzieci ćwiczą w parach, jedno w podporze przodem, nogi w rozkroku, drugie staje w rozkroku i łapie pierwsze za kolana. Wykonują 1 okrążenie i następuje zamiana ról.
- "Maszyny rolnicze" - naśladują maszyny rolnicze ruchem i głosem: traktor, kombajn, wóz z koniem.
- "Kosiarze"- przy włączonej dowolnej muzyce dzieci naśladują ruchy kosiarzy (ruchy obu ramion jednocześnie). Gdy muzyka ustaje, kosiarze odpoczywają (dzieci siadają ze skrzyżowanymi nogami). Zabawa jest kontynuowana, po ponownym włączeniu muzyki.