Strona główna Grupa "SMERFY" FIZYKA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

FIZYKA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

FIZYKA DLA PRZEDSZKOLAKÓW Już po raz kolejny naszą grupę odwiedził tata Tosi – Marcin.
W tym roku przybył pokazać jak można zachęcić dzieci do poznawania świata poprzez proste doświadczenia, które można wykonywać w domu z rodzicami. Jednym z nich było dmuchanie balona przy pomocy gazu pochodzącego z reakcji sody oczyszczonej z octem – dwutlenkiem węgla.
Dzieci dowiedziały się również, dlaczego tlen jest tak bardzo potrzebny do życia i co się dzieje w momencie, kiedy jest on spalany. Dość dużym wyzwaniem wśród dzieci było ustalenie, w którą stronę jest skierowana strzałka na kartce. Po krótkich naradach stwierdziły, że jak nie patrzą przez słoik z wodą to skierowana jest w lewo, a patrząc przez słoik w prawo. To proste doświadczenie pokazało dzieciom podstawowe prawo optyki, czyli załamanie światła. Kolejnym doświadczeniem było zbudowanie „lampy z lawą”. Do jej zbudowania użyto wazonika, na którego dnie znalazła się soda, nad nią olej. A podczas wkraplania zabarwionego octu tworzyły się kulki z lawą, które tańczyły w wazoniku.
Najbardziej jednak oczekiwanym doświadczeniem było zbudowanie wulkanu, które na prośbę dzieci było wykonane dwukrotnie. Tutaj również zaszła reakcja octu z sodą oczyszczoną, barwnikiem oraz płynem do mycia naczyń, który wytworzył imitację lawy.
W ten oto prosty i ciekawy sposób można zachęcić dzieci do odkrywania praw fizyki i chemii jakie rządzą naszym światem. Tacie Tosi bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przygotowanie dla dzieci tak ciekawych zajęć, które na pewno na długo pozostaną w ich pamięci ;-)