Strona główna Grupa "ŻABKI" JĘZYK ANGIELSKI - I LOVE SUMMERTIME

JĘZYK ANGIELSKI - I LOVE SUMMERTIME

Hello Kids!

To już nasze ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym. Chciałabym podziękować Wam i Waszym Rodzicom za współpracę. Wykazaliście się dużą wyrozumiałością i wiem, że kosztowało Was to wiele wysiłku. Bardzo za wszystko dziękuję i gratuluję, że dotrwaliśmy razem do końca :) Mam nadzięję, że zobaczymy się wszyscy we wrześniu. Na zakończenie wakacyjna piosenka, może stanie się Waszym wakacyjnym hitem?
tekst:

I love summertime (4 x)

I really like the beach, I really like the ocean, And all the creatures in the sea, I want to see in motion

Beach, Ocean, Palm trees, In the sun! (chorus)

I love summertime (4 x)

I really like the woods, I really like the river, The sun is hot in the sky, But the water makes me shiver

Forest, River, Mountains, In the sun!

I love summertime (4 x)

I really like the city, I really like the streets, Everyone’s out day and night, Eating lots of treats

Streets, Parties, Ice Cream, In the sun!

słownictwo:

Beach – plaża