Ostrów WielkopolskiBIPPrzedszkole Państwowe Nr 14

Od ziarenka do bochenka

........................

"Od ziarenka do bochenka”

 18 – 19.01.2023
Grupa IX "Smerfy"

„Od ziarenka do bochenka” – pod takim hasłem w dniach 18 -19 stycznia 2023 roku (środa, czwartek) odbywały się zabawy i zajęcia w grupie Smerfy.

W trakcie zajęć dzieci poznały dawne oraz współczesne metody pracy na polu, zapoznały się z narzędziami jakie w przeszłości używane były podczas prac polowych (np. kosa, sierp, cep) oraz te dzisiejsze (np. traktor, siewnik, kombajn).

Dzieci zapoznały się z podstawowymi rodzajami rodzajami zbóż, ich budową, poznały sposoby siewu, zbioru, a także oglądały na filmie proces mielenia zboża na mąkę (dawny i współczesny), poznały rodzaje mąki oraz z jakich zbóż została wytworzona (np. ciemniejsza mąka żytnia z żyta, biała mąka pszenna z pszenicy).

Dzieci układały historyjkę obrazkową przedstawiającą temat „Od ziarenka do bochenka”, a następnie opowiadały co widzą na ilustracjach.

Swoją wiedzę mogły pogłębić i usystematyzować podczas oganiania filmów, bajek edukacyjnych. Poznały i nazywały różne rodzaje pieczywa. Oglądały prezentację, zdjęcia przedstawiające współczesną piekarnię.

Ciekawostką dla niektórych dzieci był fakt, że w domu można samodzielnie upiec chleb, bułki. Z zainteresowaniem oglądały film prezentujący z jakich składników oraz w jaki sposób można go upiec.

W trakcie zajęć dzieci były zaciekawione tym skąd się bierze chleb, jak ciężko się pracowało kiedyś na polu i w młynie oraz tym, że bardzo dużo pracy i trudu trzeba aby zrobić chleb.


       

   


  

             

      
Opracowała: Natalia Foltyniewicz-Rataj