Ostrów WielkopolskiBIPPrzedszkole Państwowe Nr 14
Strona główna Aktualności Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta"

Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta"

Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta"

„Dla tych, którzy odeszli” – Gellnerowa Danuta

Dla tych którzy odeszli
w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry.
Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek gromada
i dla nich ten dzień
– pierwszy dzień listopada.

Już po raz kolejny nasze przedszkole wzięło udział w akcji "Szkoła pamięta”. Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodszego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Grupa Krasnale wykonała pracę plastyczną pt."Światełko dla zmarłych". Grupa Pszczółki natomiast zapoznała się z dniem Wszystkich Świętych poprzez obejrzenie filmów edukacyjnych pt."Karolek i Dzień Wszystkich Świętych" oraz "Dzień Wszystkich Świętych", a także wykonała pracę plastyczną - znicze. Żabki wybrały się w podróż "Śladami Przeszłości". Dzieci odszukały w swoich domach rodzinne zdjęcia, przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola stare rzeczy: lalki, poduszki, rzeczy codziennego użytku, które zostały wykorzystane do prezentacji. Grupa Biedronki wykonała piękne kolorowe i płonące znicze narysowane pastelami. Świerszcze zaprezentowały plakat, który przedstawia dekoracje zanoszone na groby naszych bliskich. Grupa Ekoludki wykonała pracę plastyczno - techniczną, którą było zaprojektowanie zniczy.Grupa Smerfy wykonała półprzestrzenną pracę plastyczną "Światełko pamięci". Motylki zapoznały się z historią patrona Szkoły Podstawowej nr 11 oglądając prezentację multimedialną pt."Mirosław Feric - as przestworzy". Wykonały rownież pracę plastyczną pt."Światełko pamięci dla zmarłych". Wszystkie wyżej wymienione grupy wybrały się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach żołnierzy Wojska Polskiego, matki Mirosława Ferica oraz zapomnianego grobu małego dziecka.