Ostrów WielkopolskiBIPPrzedszkole Państwowe Nr 14
Strona główna Aktualności "W MALUSZKU ZDROWO BO NA SPORTOWO" - DZIEŃ DZIECKA Z JOGĄ

"W MALUSZKU ZDROWO BO NA SPORTOWO" - DZIEŃ DZIECKA Z JOGĄ

"W MALUSZKU ZDROWO BO NA SPORTOWO" - DZIEŃ DZIECKA Z JOGĄ W młodym, dynamicznie rozwijającym się organizmie brak ruchu szybko powoduje sztywność ciała, różnorodne asymetrie i dysproporcje, oraz wady postawy, wynikające ze złych nawyków, ukształtowanych często już we wczesnym dzieciństwie. Sposobem na zapobieganie wyżej wymienionym negatywnym zjawiskom może być ćwiczenie jogi. Dnia 29 maja 2019r. z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w naszym przedszkolu odbył się dzień z jogą. W tym dniu odbyły się praktyki jogi w każdej grupie wiekowej. Praktyka ta jest bezpieczna i kształci w dziecku zdrowe nawyki. Wzmacnia elastyczność i wytrzymałość mięśni, kształtuje prawidłową postawę, zapobiega chorobom i dodaje witalności. Dodatkowo wzmaga koncentrację i świadomość, wycisza i uspokaja. Regularne ćwiczenia rozwijają siłę woli, koordynację ruchową i giętkość. Dzieci ćwicząc wzmacniają wiarę w siebie i w swoje możliwości. Z odwagą pokonują trudności, jakie często sprawia im własne ciało. Dla dzieci nadpobudliwych ćwiczenia jogi są sposobem na rozładowanie nadmiaru energii i przekształcenie jej w energię twórczą, kreatywną. Ale przede wszystkim – praktyka jogi to dla dziecka ogromna frajda. Wiele pozycji jogi, tzw. asan, ma swoje źródło inspiracji w naturze. Przedstawiają zwierzęta, rośliny bądź figury. Dzięki tak lekkiej formie ćwiczeń dziecko z przyjemnością naśladuje różne elementy przyrody, wzmacnia zainteresowanie otaczającym światem i rozwija spostrzegawczość. W ten sposób dzieci nie tylko rozwijają się fizycznie, ale również pobudzają swoją wyobraźnię.