Strona główna Grupa "BIEDRONKI" 20.04.2020 r.

20.04.2020 r.

Dzień dobry Kochane „Biedroneczki” i Rodzice

W tym tygodniu przenosimy się do świata książek, baśni, bajek, wierszy, kolorowych ilustracji. Przypominamy sobie ulubione postacie, miejsca gdzie byli nasi bohaterowie.   Książki, bajki będą nam towarzyszyć przez cały tydzień.

Naszą podróż do świata książek i bajek zaczynamy  od tematu:

„Jakie książki lubimy?” – rozmowa na temat literatury dziecięcej na podstawie doświadczeń dzieci i książek znajdujących się w domu.

ZADANIE NA DZIŚ:

Porozmawiać z dzieckiem na temat tego jak powstaje książka. (Można posłużyć się filmikiem   https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q ).

Odszukać wraz z dzieckiem ulubioną książkę z bajkami lub wierszami. Porozmawiać z dzieckiem jakie bajki/wiersze najbardziej lubi i dlaczego. A jakich nie lubi i co jest tego powodem.

Przeczytać z dzieckiem wybraną bajkę lub wiersz. Porozmawiać na jej temat, np. kto jest głównym bohaterem, co się stało, gdy…, co widzisz na obrazku, itp. Można spróbować odnaleźć z dzieckiem morał bajki, wiersza.

Przykładowe pytania do rozmowy z dzieckiem:

- Jakie książki najbardziej lubisz?

- Jaka jest twoja ulubiona bajka / wiersz?

- Dlaczego lubisz tą bajkę/ ten wiersz?

- Jak mają na imię bohaterowie?  Czy wiesz jak oni wyglądają, co robią?

- Co najbardziej podoba ci się w książce, którą wybrałaś/ wybrałeś?

- Co się stało kiedy…?

- Czy są bajki, książki, których nie lubisz?

- Dlaczego nie lubisz tej bajki / tych bajek?

- Gdybyś był pisarzem to co byś zmienił w bajce? Jaki jej fragment?

Zabawa z książką  „Ciepło – zimno”

Kiedy ulubiona książka jest już wybrana to, aby było ciekawiej dorosły może poprosić dziecko o zamkniecie oczu i niepodglądanie. Kiedy dziecko ma zamknięte oczy dorosły chowa książkę w pokoju.  Kiedy książka jest już schowana – dziecko zaczyna szukać. Dorosły stosuje podpowiedzi, np.:  ciepło, zimno, cieplej, gorąco, parzy.

Kiedy książka jest już odnaleziona przez dziecko, wówczas może nastąpić zamiana ról. Dziecko chowa książkę, a dorosły szuka.

Mały bonus dla grzecznych słuchaczy:  - oczywiście dobrowolny

J Odgadnij bohatera bajki po oczach  -   zagadki -  https://www.youtube.com/watch?v=Ip3Fdi1Xfyo

Ciekawe kto odgadnie więcej postaci? Dziecko czy dorosły? ;-)

Zadanie dla chętnych – całkowicie dodatkowe

Z czytelników dzieci mogą zamienić się w ilustratorów.

Mogą narysować, namalować ulubioną postać lub scenę z bajki / wiersza. To co najbardziej zapamiętały.

Fotografie uwieczniające działania, pracę dzieci mile widziane.

CELE NA DZIŚ:

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat ulubionej książki,

- rozbudzenie zainteresowania książką i czytaniem,

- rozwijanie wyobraźni,

- ćwiczenie wypowiadania się na temat przeżywanych emocji.

Życzymy przyjemnej podróży do świata bajek, baśni.