Strona główna Grupa "EKOLUDKI" RELIGIA 21.05 - CZWARTEK

RELIGIA 21.05 - CZWARTEK

Dzień dobry.

Witam Was bardzo serdecznie.

Na dzisiejszym spotkaniu będziemy mówić o pomaganiu i sprawianiu radości.

Posłuchajcie opowiadania z życia Kasi i Marka.

Bardzo lubię katechezy. Pani rozmawia z nami o Bogu i śpiewa z nami radosne piosenki. Dowiedzieliśmy się już, że jesteśmy uczniami Jezusa, dlatego zawsze staramy się tak postępować, aby sprawić Mu radość. Gdy modlimy się w sali, to składamy starannie ręce i w skupieniu wypowiadamy słowa modlitwy.

Wczoraj pani katechetka zapytała nas:

-W jaki sposób uczeń Jezusa może sprawić radość bliskim?

Pierwsza podniosłam rękę i powiedziałam:

-Pewnego dnia moja koleżanka Karolina zapomniała farbek i bloku rysunkowego, a właśnie rozpoczynaliśmy malować kwiaty. Karolina była bardzo smutna. Wtedy powiedziałam: „Nie martw się, Karolinko, ja ci pożyczę kartki i razem będziemy korzystać z moich farb”. Karolina uśmiechnęła się do mnie radośnie i podziękowała mi.

Pani katechetka powiedziała:

-Gratuluję ci, Kasiu. Zachowałaś się jak prawdziwy uczeń Jezusa. Mam nadzieję, że wszystkie dzieci umieją zachować się w podobny sposób.

Następnie pani zadała drugie pytanie:

-Jak uczeń Jezusa może sprawić radość Jezusowi?

Wtedy do odpowiedzi zgłosił się Marek i powiedział:

-W sobotę bardzo długo grałem z kolegami w piłkę nożną, a wieczorem poszedłem jeszcze z rodzicami do babci. W niedzielę rano, gdy wstałem, bardzo bolały mnie nogi. Wtedy tata powiedział, abym szybko zjadł śniadanie, ponieważ wkrótce wychodzimy na Mszę świętą. Pomyślałem, jak daleka jest droga do kościoła, a także o tym, jak bardzo bolą mnie nogi po wczorajszym wysiłku. Postanowiłem jednak zachować się jak prawdziwy uczeń Jezusa: zjadłem szybko śniadanie i razem z rodzicami poszedłem bez marudzenia do kościoła.

Pani pochwaliła zachowanie Marka i powiedziała:

-Uczeń Jezusa powinien zawsze wybierać dobro, a unikać zła.

Na zakończenie katechezy pani nauczyła nas przykazania miłości Boga i bliźniego.

A teraz spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań.

-Jak zachowuje się podczas modlitwy uczeń Jezusa?

-Jak Kasia sprawiła radość swej koleżance.

-W jakiej sytuacji Marek zachował się jak uczeń Jezusa?

-Jakiego przykazania nauczyła dzieci pani katechetka?

Przykazanie miłości nazywane jest najważniejszym przykazaniem, ponieważ uczy nas, jak kochać Boga i innych ludzi.

Teraz przykazanie miłości powiedzmy razem:

Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego.

Kto słucha  Jezusa, chętnie wypełnia przykazanie i pomaga innym, może być nazwany uczniem Jezusa.

Kiedy słuchamy rodziców – jestem uczniem Jezusa.

Kiedy układam zabawki - jestem uczniem Jezusa.

Kiedy bawię się cicho, gdy rodzice są zmęczeni - jestem uczniem Jezusa.

Kiedy podzieliłem się z kimś cukierkami - jestem uczniem Jezusa.

Kiedy przeprosiłem babcię i narysowałem dla Niej ładny obrazek - jestem uczniem Jezusa.

Myślę, że każdy z Was zasłużył na to, aby nosić tarczę ucznia Jezusa.

Otwórzcie podręcznik na stronie z naklejkami, a następnie odklejcie naklejkę z tarczą i napisem: Uczeń Jezusa. Poproście osobę dorosłą z Waszego domu, aby Wam nakleiła tą naklejkę na ubranie.

Pamiętajcie! Gdy w drodze do domu spotkamy kogoś smutnego, postarajmy się do niego uśmiechnąć, w ten sposób sprawimy mu radość.

Jeżeli nie możemy pomóc drugiemu człowiekowi czynem, bo mieszka daleko albo jesteśmy za mali, zawsze możemy się za niego pomodlić.

Proszę o pokolorowanie ilustracji na stronie 66. Zobaczycie, jak Kasia i Marek sprawiają radość ludziom i Jezusowi. Myślę, że znacie już na to odpowiedź.

Bardzo Wam dziękuję za dzisiejszą pracę.                                                                                                                Pani Ania